Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych


Gminny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych zorganizowany po raz drugi w Publicznej Szkole Podstawowej w Bieździedzy świetnie wpisuje się w kultywowanie jednej z najstarszych polskich tradycji: wspólnego kolędowania. Cykliczny projekt realizowany pod hasłem: „Śpiewajmy i grajmy Mu!” zgromadził wykonawców z gminy Kołaczyce w przedziale wiekowym od lat czterech do siedemdziesięciu kilku. Wystąpili soliści, zespoły (także rodzinne), chóry i schole- w sumie około 200 uczestników, a zaśpiewali oni trzydzieści sześć utworów.

Największą popularnością cieszyły się dawne polskie kolędy sięgające XVII wieku oraz pastorałki śpiewane na góralską nutę. Patronat honorowy na Przeglądem objął Burmistrz Kołaczyc Stanisław Żygłowicz. Gmina Kołaczyce ufundowała występującym pamiątkowe statuetki, a szkoła- gospodarz Przeglądu zapewniła poczęstunek składający się przede wszystkim z ludowych potraw wigilijnych. Inicjatorem i głównym koordynatorem Przeglądu jest dyr. Wiesław Jedziniak, który realizuje ten projekt z nauczycielami (przede wszystkim z: wicedyrektor  Małgorzatą Szydło, Beatą Biernacką, Elżbietą Tutaj, Aliną Leśniak i Teresą Dybaś), niepedagogicznymi pracownikami szkoły oraz Radą Rodziców.

Przegląd spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców gminy Kołaczyce, którzy wypełnili salę gimnastyczną szkoły, aby wspólnie śpiewać najstarsze i najpiękniejsze polskie kolędy.